Zuhr-u âhir namazı nedir, nasıl kılınır, kılınmazsa ne olur?

Zuhr-u âhir namazı nedir, nasıl kılınır, kılınmazsa ne olur?

Zuhr-u âhir namazı nedir, nasıl kılınır, kılınmazsa ne olur?

Yukarıdaki açık hükme göre, esas itibariyle Cuma namazından ayrı ola­rak zuhr-u âhir adında bir namazın kılınmasına lüzum kalmamaktadır. Fa­kat İmam Ebu Yusuf’a ve İmam Şafiî’ye göre, “Bir memlekette ayrı ayrı yerlerde kılman Cuma namazlarından hangisine daha önce tekbir alınarak başlanmışsa o sahih olur, diğerleri de sahih olmaz.” Böyle bir tereddütten kurtulmak için Cuma namazının dört rekât son sünnetinden sonra zuhr-u âhir adıyla dört rekât daha namaz kılınmaktadır. Buna da şöyle niyet edil­mektedir:

“Niyet ettim zuhr-u âhir namazını kılmaya” veya “Vaktinde yetişip he­nüz üzerimden düşmeyen son öğle namazını kılmaya niyet ettim.” Bu na­maz öğle namazının farzı gibi kılınabileceği gibi, dört rekâtlık bir sünnet gibi de kılmabilir. Böyle bir namazın kılınmasına da şu husus gerekçe ola­rak gösterilmektedir: Şayet Cuma namazı sahih olmamış ise bu dört rekât ile o günün öğle namazı kılınmış olur.

Bununla beraber, Cuma namazının farzından ayrı olarak zuhr-u âhir adında bir namazın kılınacağına dair bir rivayet ne İmam Azam’dan, ne de İmam Muhammed ve İmam-ı Ebu Yusuf’tan rivayet edilmiş değildir. Sade­ce sonraki bazı fıkıh âlimleri, “Cuma namazı yalnız bir yerde kılınır” görüşünden hareket ederek şüphe üzerine böyle bir namazın kılınmasını gerekli görmüşlerdir.

Bu namaz kılınacak olsa dahi, daha önce kazaya kalmış bir öğle namazı­nın farzına niyet edilerek kılınır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM