Vesvese nedir?

Vesvese nedir?

Vesvese nedir?

Vesvese denildiğinde akla gelen şey “şüphe” şeklindedir. Fakat vesveseye Kurani bir bakış açısıyla bakılırsa daha net anlaşılacaktır. Vesvese şeytan ve nefis kaynaklı şüphe ve fısıltılardır. Yararsız veya zararlı neticeler verebileceği gibi bilinenin aksine yararlı neticelere de vesile olabilir.

VESVESENİN KAYNAĞI KÖTÜDÜR

Vesveseden korkulmaması gerekir ve dini bazı bilgilerin edinilmesi ile giderilecek olduğu bilinmelidir. Vesvese iyi şekilde görünse de önlem alınmalıdır. Mesela abdest alırken başı mesh edip etmediği konusunda sürekli şüphe edip tekrar tekrar mesh eden bir kimse, “nasıl olsa hayırlı bir şey yapıyorum” diyerek vesveseyi önemsemezlik yapmamalıdır. Zira vesvesenin kaynağı kötüdür.

İşte insana gelen vesvesenin kaynağını “Andolsun ki, insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne gibi vesveseler verdiğini biliyoruz ve biz ona şah damarından daha yakınız” (Kâf, 50/16) ayetiyle nefsin vesvese verdiğini görüyoruz. Ancak aynı ayette bir başka müjdede de imdadımıza yetişiyor. Nefis ve şeytanın verdiği vesveseye karşı müracaat edeceğimiz merci, şah damarımızdan daha yakın olan Allah’tır. Ve o Allah ki tüm vesveseleri bilir ve tanır. Kısacası vesveseden bizi koruyabilecekte O’dur.

VESVESEDEN NASIL KORUNURUM?

Vesveseden korunmanın yolu Allah’a sığınmaktır diye ayetin mealinden anlıyoruz. Ancak bu sığınışta hangi yöntemin kullanılacağını ise İslam kaynaklarından öğreniyoruz. Bir vesveseden korunmanın iki aşamalı bir yolu vardır.

  • Vesvese olduğunu anlamak.
  • Vesvesenin oluştuğu konu hakkında İslam kaynaklarından bilgi edinmek.

Çünkü ilim vesveseyi yok eder. Demin verdiğimiz örnekten yola çıkarsak, başını sürekli vesvese nedeniyle tekrar mesh eden kişi İslam kaynaklarına baktığında, böyle bir durumda meshin tekrarlanmasına gerek olmadığını öğrenir ve bilgi mesh etme zorunluluğundan kurtarır. Tüm vesvese çeşitleri için İslam’ın o vesveseye ilişkin hükmünün bilgisine ulaşılması o vesvesenin yok olmasına neden olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM