Teravihin sevabı ve fazileti

Teravihin sevabı ve fazileti

Teravihin sevabı ve fazileti

Teravih namazı, Ramazan gecelerinde kılman ve farz namazlara tabi olmayan sünnet-i müekkede olan bir namazdır. Bu namaz kadm-erkek her Müslüman’a sünnettir. Orucun değil, Ramazan ayının sünnetidir. Bunun için hastalık ve yolculuk gibi sebeplerden dolayı oruç tutmayanların da te­ravih namazı kılmaları sünnettir.

Teravih namazı bizzat Peygamber Efendimizin kıldığı çok faziletli bir namazdır. Hz. Aişe Validemizin rivayet ettiği bir hadis-i şerife göre, teravih namazının başlangıcı ve hükmü şöyle haber verilmektedir:

“Bir Ramazan gecesi, Resul-i Ekrem Efendimiz (a.s.m.) Mescid-i Saadet­te teravih namazı kıldı. Sahabiler de kendisine uyarak birlikte kıldılar. Ce­maat arttı. Üçüncü gece yine toplanmışlardı. Fakat Resulullah o gece tera­vihe çıkmadı. Sabahleyin de cemaate dönerek şöyle buyurdu: Ey insanlar! Sizin cemaatle Ramazan namazı kılmaya olan şiddetli arzunuzu ve iştiya­kınızı gördüm. Benim için namaza çıkmaya hiçbir engel yoktu. Fakat böyle aşırı iştiyakla devam ederseniz bu namazm size farz kılınmasından ve so­nunda edasına da güç yetiremeyeceğinizden endişe ediyorum.”244

Peygamberimiz, Ramazan’ın 23., 25. ve 27. gecelerinde Mescide gelerek sahabileriyle birlikte sekiz rekât teravih, üç rekat da vitir olmak üzere 11 rekât kıldı. Bundan sonra evlerinde de on iki rekât kılarak yirmi rekâtı bul­duğunu beyan etmiş ve camide cemaatle kılınmasını uygun bulmuş, buna karşı Sahabe-i Kiram da itiraz etmemişlerdir.

Peygamberimiz teravih namazını devamlı olarak cemaatle kılmadığı için bu namazm cemaatle kılınması sünnet-i kifayedir. Bütün bir belde halkı cemaatle kılmayı terk edip evlerinde kılacak olsalar, sünneti terk etme ha­tasını işlemiş olurlar.

Teravih namazı, sevabı çok bir ibadettir. Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bu faziletleri şöyle ifade ederler:

“Kim Ramazan ayının şeref ve faziletine inanarak ve Cenab-ı Hakk’m rızasını gözeterek Ramazan hatırası için teravih namazını kılarsa geçmiş günahları bağışlanır.”245

“Teravih namazını imamla birlikte sonuna kadar tamamlayan kimse o geceyi bütünüyle ibadetle geçirmiş olur.”246

Buharî, Savrn, 69.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM