Teravih namazı nasıl kılınır?

Teravih namazı nasıl kılınır?

Teravih namazı nasıl kılınır?

Teravih namazını iki rekâtta bir selam vererek on selam ile kılmak efdal- dir. Dört rekâtta bir selam verilerek de kılınabilir. Fakat sekizde bir, onda bir, hatta yirmide bir selam vererek kılmak caizse de kerahetten uzak değil­dir.

Teravih, gerek ikide bir, gerekse dörtte bir selam verilerek kılınsın, her dört rekât sonunda bir miktar oturulur, dinlenilir. Bu esnada salâvat-ı şerife okunur, tekbir getirilir ve tehlil “La ilâhe illallah” söylenir. Zaten “teravih” kelimesi de buradan gelmektedir. “Teravih”, “terviha”nm çokluğudur; “terviha” da “istirahat etmek, nefsi rahatlandırmak” demektir.

Teravih namazının vakti yatsı namazından sonra başlar, sabah namazı­nın vakti girinceye kadar devam eder. Teravih namazı yatsı namazından sonra kılınır, yatsıdan önce kılmak caiz değildir. Teravih namazı yatsı na­mazına tabi olduğundan vitir namazı teravihten sonra kılınır.

Teravih namazına yatsı namazının farzından sonra iki rekât da müek- ked sünneti kılındıktan sonra başlanır. Yirmi rekât teravih kılındıktan son­ra yine imamla birlikte vitir namazı kılınır.

Teravih namazı iki rekâtta bir selam verilerek kılınırsa sabah namazının iki rekât sünneti gibi kılınır. Dört rekâtta bir selam verilerek kılındığı za­man da ikindi namazının sünneti gibi kılınır. Yani ikinci rekâtta oturuldu­ğu zaman et-Tahiyyatü’den sonra salli bârikTerle birlikte dualar da okunur. Üçüncü rekâta kalkıldığında da Sübhaneke okunur. İmamla kılındığı za­man Fatiha ve sureler okunmaz, susulur.

Teravih cemaatle kılındığında cemaat, hem teravihe hem de imama uy­maya niyet eder: “Niyet ettim, Allah rızası için teravih namazını kılmaya, uydum imama” der. İmam ise tekbirleri ve okumaları açıktan yapar.

Teravih namazı cemaatle kılındığı gibi, tek başına da kılmabilir. Fakat cemaatle kılmak yirmi yedi derece daha sevaplıdır. Cami dışında ev ve benzeri yerlerde cemaatle kılındığı zaman cemaat sevabı elde edilse de ca­mideki cemaatin sevabına erişilemez. Çünkü camilerin fazileti ayrıdır.

Teravih namazını hatimle kıldırmak sünnettir. Bu durumda her gün için yirmi rekâtta birer sayfa okunmakla Kur’an’dan bir cüz okunur. Böylece Ramazan’m son günü ile birlikte Kur’an hatmedilmiş olur. Şayet hatim ile kıldırmak cemaate bıkkınlık verecek, dağılmalarına sebep olacaksa imam bundan vazgeçer.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM