Teravih namazı kaza edilir mi?

Teravih namazı kaza edilir mi?

Teravih namazı kaza edilir mi?

Teravih namazı vaktinde kılınmadığı zaman daha sonra kaza edilmez. Kaza edilse bile bu namaz teravih namazı olmaz, nafile bir namaz sayılır.

İmam, yatsı namazını kıldırıp teravihe başlamış olduğu sırada camiye gelen kimse önce yatsı namazını tek başına kılar, sonra yetiştiği yerde tera­vih için imama uyar. Noksan kalan rekâtları vitir namazından önce tamam­lar. Daha sonra vitir namazını tek başına kılar. Fakat imamla beraber vitri kılıp sonra teravihi tamamlaması da caizdir.

İkinci rekâta oturmadan yanılarak ayağa kalkıp iki rekâtı kıldıktan sonra oturan bir kimse bir selamla dört rekâtı kıldığı için iki rekât kılmış sayılır. İkinci rekâttan sonra oturmayı terk ettiği için bu iki rekât fasit, devamında kıldığı son iki rekâtı ise sahihtir.

Teravih namazının ilk rekâtında yanılarak oturup selam veren kimse yeniden iki rekât kılmadan yirmi rekâtı kılarak tamamlasa namazı caiz olur. Fakat sonunda ilk iki rekâtı kaza etmesi gerekir. Başka bir görüşe göre teravihin tamamını yeni baştan kılması gerekir. Bu görüşe göre, teravih tek bir namazdır, yapılan teşehhüd ve selamlar yerinde olmamıştır.

Akşamüzeri âdeti kesilen veya nifas müddeti sona eren kadınının da o gece teravih namazı kılması sünnettir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM