Teravih namazı hızlı mı kılınmalı?

Teravih namazı hızlı mı kılınmalı?

Teravih namazı hızlı mı kılınmalı?

Teravih namazında Fatiha’dan sonra üç kısa ayetten veya üç kısa ayet kadar uzun bir ayetten daha kısa okumamalıdır. Bu miktardan daha az okunması vacibin terki sayılacağından mekruhtur.

Cemaatin bıkkınlığına sebep olsa bile teravihin her teşehhüdünde imam, Salli BârikTeri okumayı ihmal etmemelidir. Çünkü salâvat-ı şerifeleri oku­mak sünnet-i müekkededir. Şafiî Mezhebi’ne göre ise farzdır.

Cemaati bıktırmama gerekçesiyle Fatiha ve sureyi çok hızlı okumaktan, harf ve kelimelerin hakkını vermeden acele tutmaktan ve tâdil-i erkânı tam yerine getirememekten uzak durmalıdır. Çünkü böyle yapmak tahrimen mekruhtur. Yine bu düşünceyle, Euzü-Besmeleyi, Sübhaneke’yi terk et­memeli, rükû ve secde teşbihlerini üç kereden az yapmamaya veya bütü­nüyle terk etmemeye dikkat etmelidir. Çünkü rükû ve secde teşbihleri sün- net-i müekkede; bazı müçtehitlere göre ise farzdır. Salâvatlardan sonra du­alar, cemaate usanç verecekse okunmayabilir veya kısa kesilir.

Teravih namazını özürsüz olarak oturarak veya uykunun baskın geldiği bir halde kılmak mekruhtur. Ayrıca imamın rükûa varmasına kadar oturup cemaate katılmayı geciktirmek de mekruhtur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM