Tahkiki İman ve Taklidi İman

Tahkiki İman ve Taklidi İman

Tahkiki İman ve Taklidi İman

Bilim ve mantığın hakim olduğu çağımızda, birçok kez İslam’a ve imanın esaslarına “bilim ve mantık” kılıfıyla kin ve nefret kusulur. Oysa bilim ve mantık ile dalalete düşüldü bu çağda, bilim ve mantık ile imanı güçlenen kimselerde vardır. Tam bu noktada İslami literatürde iki kavramla tanışıyoruz. Bunlardan birisi taklidi iman, diğeri ise tahkiki imandır.

TAKLİDİ İMAN

Taklidi iman dediğimiz kavram, kişinin iman etmesinin altında yatan faktörlerle ilişkilidir. Anne-babadan duyma, kültürel nedenler ve çevrenin doğru gördüğü inanç sistemini taklit ederek kazanılan iman, taklidi imandır.

Taklidi iman, “bilim ve mantık kılıfı” altında imana yönelik saldırılarda dayanıksız kalır. Örneğin taklidi iman sahibi birisi Allah’ın varlığının “bilim ve mantık” ile uyuşmadığı yönünde ki eleştirilere yönelik bir bilgiye sahip değildir. Çünkü iman ediş yönetimi olarak çevreyi taklit esas alınmıştır. Bu durum çabuk şüphelere kapılmaya neden olduğundan, küfre girmeyi yani imanı kaybetmeyi netice verebilir. Bu nedenle tehlikelidir, fakat bu tehlike imanın sahih olmadığı anlamını taşımaz.

TAHKİKİ İMAN

Tahkik kelimesi hakikat olduğu teyit edilmiş, araştırılmış anlamına gelir. Yani tahkiki iman da iman edilen şeye neden ve nasıl iman edildiğinin bilgisini de içerir. Metabilişsel bir bilgidir. Tahkiki iman seviyesinin de mertebeleri vardır.

Tahkiki iman sahibi birisi “bilim ve mantık kılıfıyla” imana ve dine gelen itirazları derecesine göre gayet hikmetleriyle izah edebilir. Böyle kimselerin imanı daha sıhhatlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM