Şefaat hak mıdır?

Şefaat hak mıdır?

Şefaat hak mıdır?

Şefaat haktır yani vardır. Günümüzde (haşa!) Allah’ın adına karar ve af mercii açılmış gibi gösterilerek sunulan şefaat aslında, şefaat kavramının bulanıklaştırılması ve tahrifi için kullanılan bir metottur. Öyle ki şefaat bugün oluşturulmuş bir kavram değil, “Artık şefaatçıların şefaati onlara fayda vermez.” (Müddessir, 75/48), gibi ayetlerden öğrendiğimiz bir kavramdır.

KİMLER ŞEFAAT EDEBİLİR?

Peygamberlik, evliyalık, asfiyalık ve şehitlik gibi Allah rızasında önemli manevi makamlara sahip kişiler bu makamlarında ki dereceleri nispetinde şefaat hakkına sahiptir. Şefaat-i uzma (en büyük şefaat) sahibi olan Efendimiz Hz. Muhammed (a.s.m), Makam-ı Mahmud olarak bilinen makamın sahibi olarak insanlara şefaat edecektir.

ŞEFAAT NE DEĞİLDİR?

Şefaat ahiret gününde birilerini hissi “kayırma” anlamına gelecek bir adaletsizliğin adı değildir. Kaldı ki şefaat edebilecek kimselerde bu tarzla bağdaşmayacak ulvi kimselerdir. Tüm bunların ötesinde, mealen “İzni olmadan katında hiç bir kimse şefaat edemez” (Bakara, 2/255) ifadesiyle, Kuran-ı Kerim bize şefaatin Allah’ın izni ile gerçekleştiğini göstermektir.

ŞEFAAT NEDİR?

Tüm bu ifadelerimiz bağlamında bakılacak olursa, şefaat Allah’ın insanlara bir rahmet vesilesidir diyebiliriz. Yani Rahman ve Rahim olan Allah, kendisine şefaat hakkı verdiği özel kullarının iradesi ve vesilesi ile yine kullarına rahmet etmektedir.

Bu bağlamda şefaatin birçok ayet ve hadis-i şerifin konusu olduğunu görmek mümkündür ve dolayısıyla şefaat haktır. Şefaat bu bağlamda bakıldığında İslam’a ne kadar uygun ve hatta ne kadar anlamlı olduğu da açıkça görülmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM