Namazı bozan ve bozmayan okuma hataları nelerdir?

Namazı bozan ve bozmayan okuma hataları nelerdir?

Namazı bozan ve bozmayan okuma hataları nelerdir?

Namaz kılarken gerek Fatiha’yı, gerekse zamm-ı sureyi okurken birta­kım okuma hataları yapılabilir. Bu hatalarm bir kısmı namazı bozarken, bir kısmı da bozmaz. Bu meseleler kısaca şöyledir:

Harf değişikliklerindeki yanlışlık

Bir zahmet çekmeden aralarının ayrılması mümkün olan iki harften biri­sini diğeriyle değiştirmek namazı bozar. Mesela “sad” yerine  “tı”

harfini söylemek gibi. “es-Sâlihati” yerine ISIklI “et-

Tâlihati; “Allahü ehad” yerine  li “Allahü ehat” demek gibi.

Fakat aralarında “kef” ile “kâf’ta olduğu gibi mahreç (ağızdan çıkış, söyleniş) farkı bulunan veya  “sin” ve “sad” da olduğu gibi

birini diğerinin yerine değiştirerek söylemenin caiz olduğu hallerde namaz bozulmaz.Duhâ Suresinde geçen  “felâ takher” yerine  “felâtekher” demek;   “Allahü’s-Samed” yerine   “Allahü’s-

Semed” söylemek gibi.

İki harf arasında mahreç birliği veya yakınlığı bulunmadığı halde, böyle bir halin önüne geçmek mümkün olmaz (umumî belvâ), birbirinden ayır­mak da zorlaşırsa bunlardan birinin yerine öbürünün telâffuz edilmesiyle namaz bozulmaz.

“dad” yerine i “zel”   “dal” veya   “zı” harfi okunması; i “zel” yerine   “ze” veya    “zı” harfinin telâffuz edilmesi gibi.  “sad” ile   “sin”,  “ti” ile   “te” harfleri de bunun gibidir. Bun­lar kasten yapılmadıkça birbirlerinin yerine söylenmesi namazı bozmaz.

Bunun için   “vele’d-dâllîn” yerine   “vele’zâllîyn”  ‘

Veya  “vele’z-zalliyn” okunması namazı bozmaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM