Namazda ayetleri yanlış okursak ?

Namazda ayetleri yanlış okursak ?

SORU
Hocam Ben namaz kılarken vitr namazında kunut dualarında dilim sürçtü duraksadım ama kunut dualarını okumaya devam ettim namazım bozuldu mu yoksa oldu mu bilmiyorum ama ben namazımı o şekilde kıldım birde ayetleri yanlış okursak namaz sahih olur mu ?

CEVAP

Nasıl bir sürçme olduğunu bilmiyorum. Fakat okunması gereken harflerden başka harfler çıkmışsa bakılır:

Eğer bu iki harf arasında Kaf ve Kâf gibi mahreç (harflerin çıkış) yakınlığı varsa veya bunlar Sin ile Sad gibi bir mahreçten olup aralarında değişiklik caiz ise bununla namaz bozulmaz (فَلاَتَقْهَرْ) yerine (فَلاَتَكْهَرْ) ve (فَتْح قَرِيبٌ ) yerine ( فَتْح غَريبٌ) okunması gibi. (الصَّمَدُ) yerine (السَّمَدُ) okunması da böyledir. (ج ل ى) harfleri bir mahreçten oldukları halde aralarında değişme caiz değildir. Bu harfler birbirlerine çevrilemezler.

– İki harf arasında mahreç birliği veya yakınlığı olmadığı halde çoğunluk bakımından güçlük bulunup bunların aralarını ayırmak zor olsa, bunlardan birinin yerine diğerinin telâffuz edilmesi, fıkıh alimlerinden çoklarına göre namazı bozmaz.(ض) yerine ( د ذ ) veya (ظ ) harfinin okunması ve ( ذ ) yerine de ) veya (ظ) harfinin söylenmesi gibi. (ص) ile (س , ط) ile (ت) harfleri de böyledir. Birçok fıkıh alimi namazın bozulmayacağı fetvasını vermiştir. Ancak bunlar kasten yapılırsa, o zaman namaz bozulur.

Ayetleri okurken yapılan hatalara ilmihal kitaplarındaki zelletü’l kari’ kısmından ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM