Namaz cemaatle nasıl kılınır?

Namaz cemaatle nasıl kılınır?

Namaz cemaatle nasıl kılınır?

Cemaatin dikkat edeceği konular:

Niyet: Cemaat olan şahıs namaza başlarken hem kıldığı namaza hem de “Uydum imama” diyerek imama uyduğuna niyet eder. Çünkü niyet etme­den imama uymak caiz değildir. Bu niyeti dille söylenmeyip sadece imama uyduğunu hatırlasa da olur.

Cemaatin yeri: Cemaat imamın gerisinde bulunur. İmamın ökçesi ce­maatin ökçesinden ileride olur. Cemaat bir kişi ise imamın sağma durur. İki ve daha fazla olunca arkasında yer alır.

Cemaatin Kıraati: Tekbir alarak imama uyan cemaat sadece Sübhane- ke’yi okur. Fatiha ve başka bir ayet okumadan susar. İmamla beraber rükûa varınca “Sübhane Rabbiye’l-Azîm” der. İmam “Semiallahü limen hami- deh” dedikten sonra cemaat “Rabbena lekel hamd” der. Secdeye varıldığı zaman da “Sübhane Rabbiye’l-Âlâ” der. Başta iftitah tekbiri (başlangıç tek­biri) olmak üzere rükünler arasında getirilen bütün intikal tekbirlerini ce­maat de tekrar eder.

Dört rekâtlı namazların iki rekâtından sonraki ilk oturuşta “et-Tahiyya- tü”yü, son oturuşta “et-Tahiyyatü” ile beraber “salli bârik’Teri ve duaları okur. İmamla birlikte selam vererek namazdan çıkar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM