Kurbanın önemi

Kurbanın önemi

Kurbanın önemi

Kurban kesmenin önemini hakkında bizim için sembol ve özel anlamıyla dikkat çeken olay, Hz. İbrahim’in (a.s.) tam bir teslimiyetle Hz. İsmail’i (a.s.) sırf rıza-i ilahi için kurban etmek istemesidir. Ancak kurban yalnızca bu olaydan sonra ortaya çıkmamıştır ve Adem (a.s.) zamanına kadar uzanan (Bkz: Maide 5/27) bir tarihsel sürece sahiptir.

ALLAH’A YAKLAŞMANIN BİR VESİLESİDİR

Kelime kökeni itibariyle değerlendirildiğinde “kurbiyet” kavramıyla bizi tanıştıran “kurban” aslında, kurbanın önemini de kelime anlamında açıkça görmemizi sağlıyor. Öyle ki kurban,  “yakınlık” demektir. Yani Allah ile kul arasındaki yakınlaşmanın adeta sembolü olarak görülmesi gereken bir ibadettir.

Kurban ibadetinin İbrahim (a.s.) gibi rıza-i ilahi için bu ibadeti yerine getirmeleri asıl faktör olsa da kurbanın önemli başka hikmetlerinden de bahsetmek mümkündür.

SOSYAL DİNAMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Kurbanın bir hikmeti ve önemi de sosyal kaynaşmayı sağlayan ana dinamiklerin güçlenmesini sağlamasıdır. Kardeşlik bağlarını yardımlaşma ve dayanışma esasıyla güçlendiren bu ibadet, kurbanın seçilmesi, edinilmesinden kesimine kadar bu bağların güçlenmesine hizmet ettiği gibi etin paylaşılması ve ikram edilmesi gibi süreçlerde de daha fazla hissedilir.

Zengin veya sosyal statüsü fakirlere göre daha iyi olan kimselerin, kendinden daha zayıf sosyo-ekonomik durumda olan kimselerle kuracakları yardımlaşma ve dayanışma ilişkilerine vesile olan kurbandır. Elbette hiç kuşkusuz ki kurban bayramıyla birlikte insan dostlarını, çevresindeki kimseleri ve akrabalarını hatırlar ve birbirine zaman ayırmakla sosyal ilişkilerin güçlenmesine neden olur.

KURBANIN BAŞKA FAYDALARI DA VAR MI?

Kurbanın önemini bahsetmek için böyle kısa bir yazı elbette çok yetersiz kalsa da temel bazı hakikatleri hatırlatmış olacaktır. Fakat daha ayrıntılı bilgi edinmek için ayetler ve hadis-i şeriflerden istifade edilmelidir.

Bizde Efendimiz Muhammed’in (a.s.m) o mübarek sözlerinden “Adem oğlu kurban kesme gününde, Allah katında kan akıtmaktan daha sevimli bir amel işlememiştir. O kurban, kıyamet günü boynuzları, kılları ve tırnaklarıyla gelecektir. Kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında hemen kabul olunur. Bu sebeple kestiğiniz kurbanlardan dolayı sıkıntı değil, gönlünüz hoş olsun.” (İbn Mâce, Edahî: 3) mealinde ki hadis-i şerifi hatırlatarak noktalamış olalım.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM