Kurbanı kimler keser?

Kurbanı kimler keser?

Kurbanı kimler keser?

“Kurbanı kimler keser” sorusu, kulluk bilinciyle “üzerimize düşen bir ibadet mi” diye sorgulayan bir Müslüman’ın sorusu olduğu için tebrike değer ve bu sayfada her şeyden önce bu hassasiyetinizden dolayı sizi tebrik ederiz.

Bir kimsenin kurban kesmesi için gerekli bazı koşullar vardır. İslam kaynaklarında bunlar için kurbanın vacipleri de denilir. Kurban kesme yükümlüğü için; dinen zengin olmak gerekir.

DİNEN KURBAN KESECEK DERECEDE ZENGİN OLMAK

Zengin olmak denildiğinde günümüzde bu ölçü tam olarak anlaşılamamaktadır. Zengin olmak İslam dinine göre, zaruri ihtiyaçlar dışında 85 gram altın veya dengi bir ekonomik güce sahip olmakla gerçekleşir. Ve bu güce sahip olan kimselerin kurban kesme yükümlülüğü vardır.

Ayrıca aynı aileden olsalar bile kendi şahsi bütçesi ve ekonomik gücü bu şartları taşıyan farklı kimselerde kurban kesme sorumluluğu altındadır.

DİĞER ŞARTLAR

Müslüman olmak elbette kuşku götürmez bir şarttır. Buna ek olarak, hak mezhepler arasında değişik fıkhi görüşlerin olduğunu hatırlatmakla birlikte, mali gücün yeterli olmasının yanı sıra kurban kesmek için gerekli iki şarttan daha bahsetmek mümkündür. Bunlar mukim (seferi olmayan) olmak ile deli olmamak, buluğ çağına erişmektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM