Kur’an’da ismiyle anılan tek kadın kimdir?

Kur’an’da ismiyle anılan tek kadın kimdir?

Kur’an’da ismiyle anılan tek kadın Hazreti Meryem’dir.

Kur’ân-ı Kerîm’de Hazret-i Meryem’in adı 34 defa geçer. Kur’ân’da “Meryem” adında müstakil bir sûre de bulunur. Hadîslerde geçen dört sâliha kadından (Hazret-i Âsiye, Hazret-i Meryem, Hazret-i Hatice, Hazret-i Fâtıma) Kur’ân’da ismiyle anılan tek kadın, Hazret-i Meryem’dir. Kur’ân-ı Kerîm’de buyrulduğu gibi, Hazret-i Meryem, bütün zamanların ve bütün milletlerin kadınlarına üstün kılınmıştır.

Hazret-i Meryem ve oğlu Hazret-i Îsâ; ilâhî kudretin tecellîlerinden biri olmuşlardır. Hazret-i Meryem ile insanlığa görülenlerin ardında bir sır ve hikmet olduğu bildirilmiştir. Hazret-i Meryem’in yaşadıkları ve Hazret-i Îsâ’nın doğumu, ilâhî kudretin sınırsızlığını bizlere gösterir. Bilhassa İsrailoğulları’nın dünyevîleştiği o dönemde, Hazret-i Meryem’in babasız bir çocuk dünyaya getirmesi, Cenâb-ı Hakk’ın sonsuz kudretinin işaretlerinden sadece biridir.

Hazret-i Meryem, bütün insanlık için îman, sadâkat, teslîmiyet ve saflığın yegâne sembolüdür. Evlâdı için hem ana, hem baba rolündedir. Bu yönüyle bütün insanlığa ideal bir nümûnedir.

Kaynak: Fatma Çatak, Şebnem Dergisi, Sayı: 158

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM