Kaza namazları nasıl kılınır?

Kaza namazları nasıl kılınır?

Kaza namazları kaç çeşittir?

Kazaya kalan namazlar eski ve yeni olmak üzere iki kısımdır. Yeni ka­zaya kalmış olan namazlar altı vakti bulmuşsa tertip düşer, artık sıraya uyulması gerekmez. Eskiden kazaya kalmış olan namazlar içinde aynı şey geçerlidir. “Giden geri gelmez” kaidesine göre tertip bir kere düşünce, tek­rar dönmez. Ancak bazı ulema, geçirmiş olduğu namazların tamamını kı­lan kimsenin tertip sahibi olacağmı ifade ederler. Buna göre kazaya kalmış olan bütün namazlarını kılan kimse tertip sahibi olacağından daha sonra geçirmiş olacağı namazları sıraya uymak suretiyle kılmaya çalışır.

Kaza namazları nasıl kılınır?

Vaktinde kılamayıp kazaya kalan namazları altı vakti bulan veya daha çok olan bir kimse kaza namazları arasında bir sıra gözetmediği gibi kaza namazları ile vakit namazları arasında da bir sıra takibi yapmaz. Namaz kılmanın mekruh olduğu üç kerahet vaktinin dışmda istediği ve müsait ol­duğu her zaman kılabilir. Çünkü kaza namazları için belli bir vakit yoktur. Mesela vaktinde kılınamamış olan bir ikindi namazı yatsıdan sonra kazaya kalmış bir yatsı namazı da öğleden sonra kılınabilir.

Kaza namazlannı kılarken vakti beUrlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacağından kolay olanı yapmak daha uygundur. Bir kaza namazı şöyle ni­yet edilerek kılınır:

Mesela “Vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazım” yahut “son öğle namazım Allah nzası için kılmaya niyet ettim.” Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

Daha kolay olması bakımından “Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum” şeklinde niyet etmek de yeterlidir.

Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra ka­met getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan yeterli gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı kamet getirmek sünnettir.

Kazaya kalmış olan namazların kaç vakit olduğunu kesin olarak bileme­yen kimse galip tahminine göre hareket eder. Sayı bakımından tam bir tahmin yapamıyorsa üzerinde kaza namazı kalmadığı kanaatine varıncaya kadar kılar.

Aynı namazları kazaya kalmış olanlar bu namazı cemaatle kılabilirler. Fakat farklı farklı namazları kılmaya kalkanlar tek bir cemaat olamazlar; ayrı ayrı kılmaları gerekir.

Kaza namazlarını, mümkünse evde kılmak tercih edilmelidir. Şayet bu namazlar mazeretsiz olarak kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu teşhir etmek uygun olmaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM