Kadın İçin İslami Tesettür Nasıl Olmalı?

Kadın İçin İslami Tesettür Nasıl Olmalı?

Kadın İçin İslami Tesettür Nasıl Olmalı?

Maalesef tesettür, türban, başörtüsü, kapalı” gibi kavram ve sıfatlar İslam’ı temsil etmekten oldukça uzak hal aldı. Bunu yargılamak veya iğnelemek için değil, tesettür konusunun iyi anlaşılması ve mevcut anlayışlarla, İslami tesettür anlayışının aynı şeyler olarak değerlendirilmemesi için ifade ediyoruz.

İSLAM’A GÖRE BİR KADININ TESETTÜRÜ NASIL OLMALI?

Eğer kadın tesettürü İslam’a göre ele alınacaksa elbette nasslara bakmak gerekiyor. Her konuda olduğu gibi Efendimiz (a.s.m) bu konuda da gayet açıkça ve mealen “bir kadın büluğ çağına erince -yüzünü ve ellerini göstererek- bunlardan başka bir tarafının görünmesi sahih olmaz” (Ebû Dâvud, Libas 31) buyurmuştur. Bu bağlamda bir kadının İslam’a uygun giyim olarak nitelendirilebilecek tesettür konusunda el ve yüz haricinde bedenini kapatması gerektiğini anlıyoruz.

TESETTÜRE UYGUN GİYİSİNİN ÖZELLİKLERİ

Testtürle ilgili hak mezheplerin kaynaklarına baktığımızda ve ayet ve hadisler ekseninde konuyu ele aldığımızda tesettür konusunda dikkat edilmesi gereken diğer hassasiyetlerin ise, giyisinin vücudu gösterecek derecede ince, dikkat çekişi süslü ve renkli ya da dar olması da tesettüre uygun sayılmamıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM