Geçmiş namazların kazası nasıl olur?

Geçmiş namazların kazası nasıl olur?

Geçmiş namazların kazası nasıl olur?

Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya ka­za, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denir.

Bir namaz ya bile bile kasten kılmmayıp kazaya bırakılır veya bir özür­den dolayı kazaya kalır. Bir vakit namazı kasti olarak kılmayıp kazaya bı­rakmak büyük bir günahtır. Böyle bir hareketten uzak durulmalıdır. Bu çe­şit bir hatanın işlenmesi durumunda bir an önce kaza edilmeli, borçtan kur­tulmalıdır. Çünkü ölümün ne zaman gelip çatacağı belli olmaz. Ölüm gelip de hazırlıksız yakalarsa ahirete borçlu olarak gidilmiş olur.

Bu şekilde kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmekle borçtan kurtulmuş olunsa da işlenen günah için ayrıca tevbe istiğfar edip Allah’tan af dilemek lazımdır. Bunun için hem kaza hem de tevbe edilmelidir.

Unutmak, uyku veya meşru bir mazeretten dolayı vaktinde kılmamayan namazlar da hatırlandığı veya meşru özür geçtikten sonra fazla vakit ge­çirmeden kaza edilmelidir.

Bazı özürler vardır ki bu hallerde kılınmayan namazlar daha sonra kaza edilmezler. Kadınların âdet ve lohusalık hali, beş vakit devam eden sar’a veya cinnet hâli bu çeşit özürlerdendir. Zaten âdet gören ve lohusa olan kadının namaz kılması caiz olmayıp haramdır.

Vakti içinde kılınmayan beş vakit namazın kazası farz, vitir namazının kazası vacip, sünnetin kazası da sünnettir. Kazası farz olan sünnet yalnız sabah namazının sünnetidir. Günün sabah namazı kazaya kalmış ise öğleye kadar kılınınca farzıyla birlikte sünneti de kaza edilir. Öğleden sonraya ka­lınca sünnet kılınmaz, sadece farz kaza edilir.

Zamanında kılmamayan bazı vakit sünnetleri de daha sonra kılınarak kaza edilir. Mesela cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılı- namadığı takdirde, farzı kılıp iki rekât sünnetten sonra ayrıca kılınır. Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılmamadığı zaman, yine Cumanın iki rekât farzından sonra kaza edilerek kılınır. İki rekât kılınarak yarıda bı­rakılan öğlenin ve Cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekât ola­rak kaza edilir. Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetle­ri kılmmadıkları zamanlar kaza edilmezler. Mesela ikindi ve yatsı namazı­nın sünnetleri farzdan önce kılmmadıkları zaman daha sonra kılınmazlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM