Ezan ve kamet Nasıl Okunur?

Ezan ve kamet Nasıl Okunur?

Ezan ve kamet sadece İslâm dinine has işaretlerdir. Daha önceki dinler­de bu şekilde namaz için bir işaret mevcut değildi. Bilhassa namaz vaktini bildirmede önemli bir yeri olan ezan vacip değilse de vacip derecesinde bir sünnet-i müekkededir. Her ne kadar ezanla vakün girdiği duyuruluyorsa da bir Müslüman vaktin girdiğini fark ederek namaz için hazırlığa başla­malıdır.

Ezan ve kamet erkekler için sünnettir. Farz namazlarm eda ve kazasın­da, bunların tek başına veya cemaatle kılındığında, yolculuk anı da dâhil olmak üzere okunur. Kadınlar ise ezan da okumaz, kamet de etmez. Kadın­ların ezan ve kamet okuması mekruhtur.

Evde veya kırda namaz kılarken ezan okumak ve kamet getirmek fazi­letli olmakla birlikte, sadece kametle yetinmek de caizdir. Fakat ezan oku­duktan sonra farzdan önce kamet getirmeyip yalnız ezanı yeterli görmek de uygun olmaz, mekruhtur.

Mahallenin veya köyün müezzini mahalle ve köy halkının vekili hük­mündedir. Müezzinin okuduğu ezan ve kamet bütün bir belde halkı için yeterlidir. Bundan dolayı evinde veya işyerinde gerek tek başına, gerekse cemaatle namaz kılan kimseler ayrıca ezan ve kamet okumayı terk edebilir­ler. Her ikisinin birden terki mekruh değildir. Ancak mahalle ve köyde ezan okunmamışsa sadece kametle yetinmek mümkün olacağı gibi, hem ezanı hem de kameti okumak daha faziletlidir.

Ezanın okunabilmesi için namaz vaktinin girmesi şarttır. Çünkü ezanın sebebi vaktin girmiş olmasıdır. Henüz vakit girmeden okunmuş olan bir ezanı, vakit girince iade etmek lazımdır. Ancak İmam Ebu Yusuf’a göre sa­dece sabah namazı için vakit girmeden önce ezan okumak caizdir.

Cuma namazının dışında bir vakit için iki ezan okunmaz. Aynı şekilde bir farz namaz için de birden fazla kamet getirilmez. Bunun için camilerde ezan okunup da cemaat namazı kılıp çıktıktan sonra sonradan gelip aynı vaktin namazını kılacak olan kimseler ayrıca ezan ve kamet okumazlar.

Kaza namazı kılarken de ezan ve kamet okunur. Birden fazla kaza na­mazları aynı yerde kılındığında bir defa ezan okunur. Daha sonrakilerde ise sadece kamet yeterli gelir. Fakat her kaza namazı için hem ezan hem de kamet okumak daha faziletlidir. Şayet kaza namazları ayrı ayrı yerde kılı- nıyorsa o takdirde her namaz için ayrı ayrı ezan ve kamet okunmalıdır.

Kamet getiren kimse namaza başlamadan önce yiyip içme gibi bir şeyle arayı uzatırsa kameti iade etmesi gerekir.

Müezzin kamet okurken camiye giren kimse, imam mihraba gitmek üzere ayağa kalkmamışsa oturur. Şayet imam oturuyorsa ayakta beklemesi mekruh olur.

Cuma namazını kılamayan kimse onun yerine öğle namazını kıldığı za­man ezan ve kamet okumaz. Çünkü ezan ve kamet, cemaatle kılınması sünnet olan farz namazlar için okunur. Cuma günü Cuma namazına yeti- şemeyenlerin öğle namazını cemaatle kılması mekruh olduğundan, ezan ve kamet de okumazlar.

Yolculukta bulunan kimseler, müsait oldukları zaman hem ezan okurlar hem de kamet getirirler. Fakat sadece kametle yetinmek de mümkündür. Geçici cemaati bulunan mescitlerde ezan ve kamet tekrarlanabilir, mekruh olmaz. Fakat beş vakit namaz kılman bir camide ikinci defa ne ezan oku­nur, ne de kamet getirilir. Bir sefer yeterlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM