En zor şartlarda bile cemaatle namaz

En zor şartlarda bile cemaatle namaz

Peygamber Efendimiz (a.s.m.), en zor şartlarda dahi cemaatle namazı ih­mal etmezdi. İslâm’ın ölüm kalım savaşı olan Bedir Savaşı’nın olanca şid­detiyle devam ettiği anlarda bile namazları cemaatle eda etmiştir. Sahabile- rin bir kısmı savaşa devam ederken, diğerleri namaza durmuştu. Bunlar iki rekât kıldıktan sonra yerlerini savaşanlara bırakıyorlar, kaldıkları yerden çarpışmaya katılıyorlardı. Böylece hiçbir sahabinin cemaat sevabından ve feyzinden mahrum kalmamaları temin edilmişti.

Halbuki böyle zamanlarda namazı tek başına kılma ruhsatı vardır. Fakat Peygamberimiz ve sahabiler en tehlikeli durumlarda bile bir sünneti yerine getirmeye gayret gösteriyorlardı.

Bu durumda hiç kimsenin cemaati terk etmek için savaş hâlinden daha büyük bir bahanesi bulunamaz. En basit meşguliyetleri ve çalışmaları önemseyerek cemaat ruhundan nasipsiz kalmak, olsa olsa nefsin ve şeyta­nın vesvesesinden başka bir şey değildir.

Bir insanın cemaate devamı onun Müslümanlığının en açık bir delilidir.

Cemaate devam eden kimse bir İslâm şeârini yaşamakta başkalarının kendisi hakkında yanlış düşünmelerine meydan vermemekte, böylece iba­detteki gevşekliği ortadan kalkmaktadır.

Cemaatle kılman bir namazda melekler ve ruhanî varlıklar da hazır bu­lunurlar. Melekler cemaatin etrafını çepeçevre sarar, nurdan manevî bir halka meydana getirirler. Bu vesile ile de mü’min, meleklerin kendisine is­tiğfar etmesini sağlamış olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM