Darül-Harb’te Cuma namazı kılınır mı?

Darül-Harb’te Cuma namazı kılınır mı?

Darül-Harb’te Cuma namazı kılınır mı?

Cuma namazı, ayet, hadis, sahabilerin icmaı ve bütün müçtehitlerin itti­fakıyla farz-ı ayn olan bir ibadettir. Cum’a Suresinin “Ey iman edenler! Cu­ma günü namaz için ezan okunduğunda alışverişi bırakın ve Allah’ın zikri­ne koşun. Eğer bilseniz, bu sizin için daha hayırlıdır” mealindeki 9. ayeti ve “Cuma namazını kılmak baliğ olan her Müslüman erkek üzerine farzdır”230 mealindeki hadis gibi pek çok hadis-i şerif, Cuma namazının farz oluş hükmünü belirtmektedir.

Cuma namazı farz olan beş vakit namazdan ayrı bir mahiyet taşımakta­dır. Şöyle ki Cuma namazı İslâmî şeâirden birisidir. Bu namaz İslâm hâki­miyetini, onun yüceliğini ve büyüklüğünü ilan eden en mühim bir alamet ve işarettir. Bu namazın kılındığı gün, hadislerde “günlerin efendisi, mü’minlerin bayramı, en hayırlı gün” gibi ifadelerle övülmüştür. Cemaatle kılınmasının farz olmasıyla, en azından haftada bir kere Müslümanların bir araya gelip toplanmasını, Müslümanlar arasmdaki “birlik” ruhunun de­vamını temin etmektedir. Hutbe okunması ise Müslümanların her zaman muhtaç oldukları dinî nasihat, ikaz ve irşadı sağlamaktır.

Bu ve bunlara benzer daha pek çok sebep ve hikmetlerden dolayıdır ki Cuma namazının farz olması ve kılınabilmesi için İslâm müçtehitleri bazı şartların bulunmasını gerekli görmüşlerdir.

Daha önce de belirtildiği gibi, Cuma namazmın kılınabilmesi birtakım şartların bulunmasına bağlıdır.

Burada bazı münakaşalara sebep olan ve Cuma’nın kalınmayacağı iddia­sına delil olarak getirilen iki şart üzerinde duracağız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM