Cumaya hazırlık nasıl yapılır?

Cumaya hazırlık nasıl yapılır?

SORU: Merhaba hocam iyi günler çok araştırım fakat detaylı güzel açıklama bulamadım cumaya nasıl hazırlanmaliyiz yani cuma namzından önce neler yapmalıyız. Cünkü cuma günü diger günlerden farklıdır. Bu sebepten ne gibi hazırlıklar yapmalıyız.

CEVAP : Cuma günü Müslümanların bayram günüdür. Bundan dolayı Perşembe günü akşamdan itibaren Cuma için hazırlık yapılır. Yıkanıp temizlenir, misvak kullanılır, temiz ve yeni elbiseler giyilir, güzel kokulu şeyler sürü­lür, tırnaklar kesilir, traş olunur. Cuma günleri bunları yapmak müstehap ve sevaptır. Bilhassa Cuma guslünün fazileti hakkında Peygamberimizin teşvik dolu pek çok hadisleri vardır.
Cuma günü camiye giden kimse cemaate eziyet vermemeli, müsait bul­duğu yere oturmalıdır. Ancak ön saflarda boş yer bırakılmışsa oralara ka­dar gidilebilir.
Cuma ile ilgili meseleler
Cuma günü zeval vaktinden sonra Cuma namazını kılmadan yolculuğa çıkmak mekruhtur.
Cuma namazını hutbeyi okuyan hatibin kıldırması daha faziletlidir.
Cuma’ya geç gelip imama teşehhüdde yetişen kimse namaza yetişmiş sayılır ve imam selam verdikten sonra kalkar, namazı tek başına tamam­lar.
Hasta, yolcu ve âmâ gibi kendilerine Cuma namazı farz olmayan kimse­lerin, Cuma kılman bir beldede bulundukları zaman öğle namazlarını Cu­ma namazından önce veya sonra cemaatle kılmaları mekruhtur. Bu kimse­lerin öğle namazını, Cuma namazı kılındıktan sonra kılmaları ise müste- haptır. Çünkü o vakte kadar bir kısmının özrü gidebilir.
Cuma günü ezan okunduktan sonra Cuma namazı kılmakla mükellef olan kimselerin namaz kılınıp bitinceye kadar çalışmaları, alış-veriş yapma­ları tahrimen mekruhtur. Fakat kadmlar ve çocuklar için böyle bir mekruh­luk söz konusu değildir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM