Cumada duaların kabul olduğu saat hangisidir?

Cumada duaların kabul olduğu saat hangisidir?

Cumada duaların kabul olduğu saat hangisidir?

Cuma gününün en büyük özelliklerinden birisi ve en büyüğü de içinde bir “icabe saatinin (duaların kabul saatinin)” bulunmuş olmasıdır.

Kadir Gecesinin gizli olduğu ve böylece bütün Ramazan gecelerinde bu­lunma ihtimali olduğu gibi, Cuma’daki icabe saati de Cuma gününde giz­lenmiştir. Fakat bazı hadis-i şeriflerde icabe saatinin rastladığı an hakkında ipuçları verilmektedir. Ebu Hüreyre Hazretleri şöyle bir hadis rivayet eder, “Resulullah (a.s.m.) Cuma gününü anarak ‘Onda öyle bir saat vardır ki şa­yet bir Müslüman kul namaz kılarken o saate rastlar da Allah’tan bir şey is­terse Allah ona dilediğini mutlaka verir’ buyurdu. Daha sonra o vaktin az olduğunu eliyle işaret ederek ifade etti.”226

İbn-i Avf-i Müzenî’nin rivayet ettiği bir hadiste icabe saatinin hangi an olduğunu Peygamber Efendimiz (a.s.m.) şöyle beyan buyurmuşlardır:

“Cuma gününün gündüzünde bir saat vardır. Mü’min kul Allah’tan ne isterse mutlaka ona dileği verilecektir.”

“Hangi saattir?” diye sorulduğunda Peygamber (a.s.m.) şu cevabı ver­miştir:

“Cuma namazına başlandığı zamandan, namazdan çıkıncaya kadar.”227 Bazı rivayetlerde Cuma gününü on iki saat olduğu, icabe saatinin ikindi­den sonraki son saat olduğu da bildirilmektedir.228

Bu günler gibi, bazı gün ve gecelerin mü’minlere İlahî bir hediye olarak ikram edilmesinin esas hikmeti, mü’minlere devamlı ahirete hazırlıklı bir halde bulunmaları ve bu mübarek günlerin feyzinden mahrum kalmamala­rını teşvik içindir. Bu teşvikten payını alıp önüne açılan manevî yükseliş fırsatlarını layıkıyla değerlendirebilenlere ne mutlu!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM