Cuma namazının sahih olmasının şartları nelerdir?

Cuma namazının sahih olmasının şartları nelerdir?

Cuma namazının sahih olmasının şartları nelerdir?

Cuma namazının kılınabilmesi için şu şartların bulunması gerekir:

  1. Öğle namazının vaktinin girmiş olması. Öğle namazının vakti gir­meden önce ve çıktıktan sonra Cuma namazı kılınmaz. Öğle vakti içinde Cuma namazı kılınmamış ise daha sonra öğle namazının kaza edilmesi ye­terli gelir.
  2. İmamdan başka en az üç erkek cemaat bulunmalıdır. İmam Ebu Yu­suf’a göre iki erkek cemaat olsa da Cuma namazı yine sahihtir. Cemaatin yolcu olmaması şartı yoktur.

Bu sayı Şafiî ve FFanbelî Mezhebi’ne göre kırk kişi, Malikî’ye göre ise on iki kişidir.

  1. Cuma namazı kılman yer herkese açık olmalıdır. Belli kimselerin alı­nıp kapısı kapatılan bir camide Cuma namazı kılınmaz. Fakat cami herkese açık bırakıldığı halde belli bir cemaatten başka kimse gelmezse kılman Cuma sahihtir.
  2. Cuma namazını kıldırmak için vazifeli selahiyet sahibi birisinin bu­lunması. Cuma kıldırmakla vazifeli olanlar başkalarını kendi yerlerine ve­kil bırakabilirler.

Bu şart şu şekilde de ifade edilmektedir: Cuma namazını mülkî âmir ve­ya onun vazifelendireceği birisinin kıldırması. Şayet selahiyet sahibi birisinden izin alma imkânı olmazsa cemaat toplanarak içlerinden birisini imam olarak seçerler ve Cuma namazlarını kılarlar.229

  1. Cuma namazı kılınacak yer, şehir ve şehir hükmünde bir yer olmalı­dır.

Şehir ve şehir hükmündeki yerin tarifi konusunda mezhep imamları arasında farklı görüşler vardır. Bunun için âlimler en küçük bir köyde bile Cuma namazının kılınabileceğini ve kılman Cuma’nın sahih olacağını be­lirtmişlerdir.

İmam-ı Âzam’a göre bir beldede sadece bir camide Cuma namazı kılı- nabilir, ayrı ayrı camilerde Cuma kılınmaz. Fakat İmam-ı Azam’dan başka bir rivayete ve İmam-ı Muhammed’e göre Cuma namazı bir beldede bulu­nan her camide kılmabilir. Sahih olan görüş bu olduğu gibi, uygulama da bu şekildedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM