Cuma namazının farz olmasının şartlan nelerdir?

Cuma namazının farz olmasının şartlan nelerdir?

Cuma namazının şartları

Diğer namazlardan fazla olarak Cuma namazının farz olması için birta­kım şartlar vardır. Bu şartlar sadece Cuma namazı için geçerlidir.

Bu şartlar da iki türlüdür. Birisi Cuma namazının farz olmasının şartları, diğeri de Cuma namazının sahih olmasının şartlarıdır. Farz olmasının şart­ları namaz kılacak kimsede arandığı gibi, sahih olmasının şartlan da nama­zın kendisinde aranır.

Cuma namazının farz olmasının şartlan nelerdir?

Cuma namazı ancak kendisinde şu şartlar bulunan kimseye farzdır. Bu şartlan taşımayanlara farz değildir.

 1. Erkek olmak. Cuma namazı kadınlara farz değildir. Fakat Cuma gü­nü camide bulunan kadınlar Cuma namazını cemaatle birlikte kılarlarsa bu namaz öğle namazı yerine geçer.
 2. Cuma namazına gitmek için hür ve serbest olmak. FTürriyeti elinde olmayanlara Cuma farz değildir.

İşveren işçisini Cuma’dan alıkoyamaz, ancak Cuma namazı kılınacak yer uzak bir mesafede ise o süre içinde ücretten kesinti yapabilir.

 1. Mukim olmak. Seferi sayılacak miktarda yolcu bulunan kimseye Cuma farz değildir. Fakat yolcular fırsat bulabilirlerse Cuma namazım kı­labilirler, imam da olabilirler.
 2. Sağlığı yerinde olmak. Cuma namazı için camiye gidemeyecek kadar hasta olan, hastalığının artmasından veya uzamasından endişe eden kimseye Cuma namazı farz değildir, gitmezse mesul olmaz. Yürümekten aciz olan çok yaşlı kimseler de hasta hükmündedir.Namaza gittiği takdirde bakmakta olduğu hasta zarar görecekse hasta­bakıcı ve doktor da Cuma’ya gitmeyebilir, ona da farz değildir.
  1. Gözlerin sağlam olması. Cuma namazı körlere farz değildir. Fakat İmameyne göre elinden tutup götürecek kimsesi olan körlere Cuma namazı farzdır.
  2. Ayakları sağlam olmak. Kötürüm veya ayaklan kesilmiş bulunan kimseye Cuma farz değildir. Fakat bir ayağı felçli yahut kesilmiş olup da fazla ıstırap duymadan yürüyebilen kimse Cuma namazına çıkar.

  Bu şartlardan başka, sel, yağmur, çamur, kar gibi hallerde Cuma’ya gi­demeyecek engellerle karşılaşanlar için bu haller de birer mazeret sayılır. Cuma namazına gittiği zaman malına, canına veya namusuna bir zarar ge­lebilecek kimsenin üzerinden Cuma namazı düşer.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM