Cuma namazı nasıl kılınır?

Cuma namazı nasıl kılınır?

Cuma namazı nasıl kılınır?

Cuma namazı iki rekâttır ve farzdır. Bu namaz öğle namazının vaktinde cemaatle kılınır. Tek başına kılınmaz. Bunun için herhangi bir sebeple Cu­ma namazını kılamamış olan kimse bu namazın yerine öğle namazını kılar.

Cuma namazının farzından başka sekiz rekât da sünneti vardır. Bu sün­netlerin dördü farzından önce, dördü de farzından sonra kılınır. Şöyle ki:

Dış ezan okunup cemaat namaza hazır olduğu zaman önce dört rekâtlık ilk sünnet öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Yani bütün rekâtlarda Fa­tiha ve zamm-ı sure okunur ve ilk oturuşta sadece et-Tehiyyatü okunur. Niyet ederken, “Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının ilk sünneti­ni kılmaya” denir.

Bundan sonra hatip hutbe okumak için minbere çıkar. Müezzin iç ezanı okur.

Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir ve imam Cuma namazının iki rekât farzını kıldırır. Bu namaz aynen sabah namazının farzı gibi kılınır. Niyet ederken şöyle denir: “Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama.”

Selamla namazdan çıkılır.

Bundan sonra dört rekâtlık son sünnet kılınır. Niyeti şöyledir: “Niyet et­tim, Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya.” Bu sünnet de aynen ilk sünnet gibi kılınır.

Böylece esas itibariyle Cuma namazı, farzı ve sünnetleri ile birlikte kı­lınmış olur. Fakat son sünnetin ardından zuhr-u âhir niyetiyle dört rekâtdaha namaz kılınmaktadır. Zuhr-u âhir, en son öğle namazı demek oldu­ğundan kılmak isteyen kazaya kalmış bir öğle namazı niyetiyle kılar.

Bundan sonra ayrıca iki rekât daha kılınmaktadır ki bu da ya vaktin sünneti niyetiyle veya kazaya kalmış bir sabah namazının farzı niyetiyle kı- lmabilir. Kılmış şekli sabah namazının farzı veya sünneti gibidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM