Bayram tekbirlerini unutan imam ne yapar?

Bayram tekbirlerini unutan imam ne yapar?

Bayram tekbirlerini unutan imam ne yapar?

İmam birinci rekâtta zevâit tekbirini almayı unutsa da Fatiha’yı okurken veya okuduktan sonra hatırlasa tekbirleri alır, Fatiha’yı tekrar okur. Fakat Fatiha ile birlikte sureyi okuduktan sonra hatırına gelse tekbirleri alır, an­cak kıraati yeniden okumaz.

Unuttuğu zevâit tekbirlerini rükûa vardıktan sonra hatırlasa ellerini kaldırmadan rükûda iken tekbirleri alır. Fakat rükûu tamamladıktan sonra hatırma gelse artık tekbirleri alması gerekmez. Bu durumda vacip olan tek­birleri terk etmiş olduğundan dolayı sehiv secdesi gerekse de Cuma ve bayram namazlarında cemaat fazla olup karışıklığa meydan verilmemesi için sehiv secdesi yapılmaz.

Bayram namazına sonradan yetişen kimse ne yapar?

Bir kimse imam birinci rekâtın tekbirlerini alarak Fatiha ve sure okuma­ya başladıktan sonra imama uyacak olsa iftihah tekbirini alır, Sübhaneke okumadan devamında üç de zevâit tekbiri alarak açığı kapatmış olur.

İmama birinci rekâtın rükûunda yetişen ve imam rükûdan doğrulmadan imama erişebileceğini tahmin eden kimse iftitah tekbirinden sonra zevâit tekbirini ayakta iken alır, sonra rükûa varır. Ayakta tekbirleri aldığı takdir­de imama rükûda yetişemeyeceğini bilirse sadece iftitah tekbirini alarak hemen rükûa gider. Rükûda ise “Sübhane Rabbiye’l-Azîm” diye teşbihleri

okumayarak ve ellerini kaldırmadan, imam rükûdan kalkmadan önce ze- vâit tekbirini alır. Eğer zevâit tekbirini rükûda tamamlamadan önce imam rükûdan doğrulacak olsa tekbirleri terk eder, imama uyar.

İmama ikinci rekâtta yetişen kimse imam selam verdikten sonra ayağa kalkar, birinci rekâtı kılar. Ancak zevâit tekbirlerini Fatiha ve sure okuduk­tan sonraya bırakır.

İmama teşehhüdde iken yetişmiş olan kimse ise imam selam verdikten sonra ayağa kalkar, yeni baştan tekbirler ile birlikte her iki rekâtı da kılar.

Teşehhüdde iken de imama yetişememiş olan kimse yalnız başına bay­ram namazını kılamaz. Fakat arzu ederse dört rekât nafile bir namaz kılabi­lir. Bu da bir kuşluk namazı yerine geçer.

Şafiî Mezhebi’ne göre bayram namazları sünnet-i müekkededir. Bir gö­rüşe göre de farz-ı kifayedir. Cemaatle kılınması efdaldir. Fakat hutbe okunmadan tek başına da kılmabilir.

Bayram namazları Mâliki Mezhebi’ne göre sünnet-i müekkede, bir görü­şe göre de farz-ı kifayedir. Hanbelîlere göre de farz-ı kifayedir. Cemaatle kılamayan kimsenin bayram namazını kaza etmesi sünnettir.

Kurban Bayramı namazını biraz acele tutmak, Ramazan Bayramı nama­zını da geciktirmek müstehaptır. Çünkü Kurban Bayramı’nda namaz kılın­dıktan sonra kurban kesileceğinden namazı vakti girer girmez geciktirme­den kılmak gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM