Bayram namazı nasıl kılınır?

Bayram namazı nasıl kılınır?

Bayram Namazları

Biri Ramazan Bayramı’nda diğeri de Kurban Bayramı’nda olmak üzere iki defa bayram namazı kılınır. Bayram namazı iki rekâttır. Kendilerine Cuma namazı farz olan kimselere Ramazan ve Kurban Bayramı namazları vaciptir. Bayram namazı Hicretin birinci senesinde emredilmiştir. Cuma namazının kılınabilmesi için gereken şartlar bayram namazı için de geçer- lidir. Ancak bayram namazı için hutbe sünnettir ve namazdan sonra oku­nur.

Bayram namazının vakti, güneş doğup da kerahet vakti çıktıktan, yani yaklaşık 40-50 dakika geçtikten sonra başlar, öğle namazının vaktinin baş­langıcına kadar devam eder. Her iki bayram namazı da bir sonraki gün kı­lınmaz. Ancak bir özürden dolayı Ramazan Bayramı namazı ikinci gün, Kurban Bayramı namazı da üçüncü güne kadar kıhnabilir.

Bayram namazlarının diğer namazlardan bir farkı da her rekâtında faz­ladan olarak üçer tekbir alınmasıdır. Bu tekbirler vaciptir.

Bayram namazı nasıl kılınır?

Bayram namazları ikişer rekâttır ve cemaatle kılınır. Kamet getirilmeden cemaat saf bağlar, “Niyet ettim Allah rızası için bayram namazım kılmaya, uydum imama” diye niyet edilir, imam “Allahü Ekber” deyince cemaat de tekbir alır ve namaza başlanır. Eller bağlanır, imam da cemaat de Sübhâne- ke’yi okur.

Sonra imam sesli olarak cemaat de gizlice “Allahü Ekber” diye üç defa birbiri ardı sıra tekbir alır. Her tekbirde eller kulak hizasına kaldırılır, birin­ci ve ikinci tekbirde eller yan tarafa salıverilir, üçüncü tekbirden sonra tek­rar bağlanır. Her tekbir arasında “Sübhanallah” denecek kadar susarak beklenir. Bu tekbirlere “zevâit” tekbiri denir.

Bundan sonra imam yavaşça içinden Euzü Besmele çeker. Sonra açıktan Fatiha ve sureyi okur. Bundan sonra imamla birlikte cemaat rükû ve secdeyi yapar ve ikinci rekâta kalkar. İkinci rekâtta imam içinden Besmele çeke­rek Fatiha ve sureyi açıktan okur.

Sure bitince birinci rekâtta olduğu gibi, üç kere tekbir alınır. Bu üç tekbir “zevâit” tekbiridir. Daha sonra imam da cemaat de “Allahü Ekber” diyerek rükûa varırlar. Secde yapıldıktan sonra oturulup et-Tahiyyatü, salâvatlar ve dua okunarak selam verilir. Böylece namaz kılınmış olur.

Namazdan hemen sonra hatip minbere çıkar, oturmadan hutbe okuma­ya başlar. Cuma hutbesinden farklı olarak hutbeye hamd ve sena yerine tekbir getirerek başlar, cemaat de bu tekbire iştirak eder. Bu tekbir için belli bir sayı yoksa da hutbe tamamen tekbirden ibaret kalmamalıdır. İmam hutbeyi kısa bir oturuşla ikiye ayırır. Ramazan Bayramı’nda fitre hakkında, Kurban Bayramı’nda da kurbana ve teşrik tekbirlerine dair bilgiler verir.

Bayram hutbeleri namazdan önce okunabilse de mekruhtur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM